Anasayfa / Genel / Dünya Tarihinin En Çok Satan 10 Kitabı

Dünya Tarihinin En Çok Satan 10 Kitabı

Dünyada her yıl milyonlarca kitap basılıyor ve yine aynı şekilde milyonlarca kitap satılıyor. Gelişen teknoloji ve değişen dünya düzeni ile birlikte pek çok kişi artık kafasını kitaplardan ekranlara çevirmiş olsa da hâlâ kitaplar var ve varolmaya da devam edecekler. 

Kitapların satış adetlerine göre pazarlamasının da yapıldığı bir dönemde gelin tarih boyunca en çok satmış olan kitaplara bir bakalım. Listenin neredeyse yarısının da fantastik kitaplardan oluşması bizleri çok mutlu etti doğrusu.

10. Think And Grow Rich (Düşün ve Zengin Ol)


Çıkış tarihi 1937’dir. Dil İngilizce’dir. Kitap, adından da anlaşılacağı gibi bir kişisel gelişim kitabıdır. Toplamda 70 milyon satmıştır.

9. The Da Vinci Code (Da Vinci’nin Şifresi)

Ünlü Amerikalı yazar Dan Brown’un baş yapıtlarından biri olan Da Vinci’nin Şifresi 2003 tarihinde çıkış yapmıştır. Kitap Hristiyan ülkelerin çoğunda yasaklanmasına rağmen 80 milyon adet satmıştır. Hristiyanlığa zarar vereceği düşüncesi ile bir çok eleştirelere sebep olmuştur.

8. The Chronicles of Narnia (Narnia Günlükleri)

“Aslan, Cadı ve Dolap”, Narnia Günlükleri serisinin ilk kitabıdır. Dünya üzerinde 85 milyon adet satmıştır. Kitabın yazarı C.S. Lewis’dir. Yayın dili İngilizcedir.

7. She; A History of Adventure (Ayişe)

Kitabın ilk basımı 1887 yılında olmuştur. Dil İngilizce’dir. 100 Milyon adet satmıştır. Yazarı ünlü İngiliz yazar Rider Haggard’dır. Bu kitap, Freud’dan Jung’a, C.S.Lewis’ten Tolkien’e kadar pek çok kişiyi etkilemiştir.

6. The Dream Of The Red Chamber (Kızıl Köşkün Rüyası)

Cao Xueqin tarafından yazılan bu kitabın anadili Çincedir. 100 milyondan fazla satan kitabın ilk baskısı 1754 yılına aittir. Çin’de baş yapıt olan bir eserdir.

5. And Then There Were None (On Küçük Zenci)

Yazarı ünlü polisiye roman yazarı olan Agatha Christie’dir. İlk baskısı 1943 yılında alınmıştır. Kitabın Türkçeye çevirisi üzerinde bir karar verilemiştir tam olarak. Agatha Christie kitabına On Küçük Zenci ismini vermiştir. Kitap 105 milyon satmıştır.

4. Harry Potter and the Philosopher’s Stone (Harry Potter ve Felsefe Taşı)

Anadili İngilizce olan kitabın baskısı 1997 yılında yapıldı. J.K. Rowling, bu kitapla Harry Potter serisini başlattı ve sonraki kitaplarla da milyonlara ulaştı. Kitap 110 milyon sattı.

3. The Little Prince (Küçük Prens)

Dünya üzerinde ilk 3 kitap arasına giren Küçük Prens, 145 milyon satmıştır. Anadili Fransızca olan bu eserin yazarı Saint Exupery’dir.

2. Hobbit

J.R.R. Tolkien’in oğulları için yazdığı bir çocuk hikayesi olan ve Tolkien’in baş yapıtlarından olan eser, tam tamına 150 milyon satmıştır. J.R.R. Tolkien aynı zamanda dünya üzerinde en çok okunan yazardır. 1937 yılı, Hobbit’in ilk baskı tarihidir. Bu kitap aynı zamanda Yüzüklerin Efendisi’nin doğmasına sebep olmuştur.

1. The Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi)

Geldik zirveye, çoğu insanın tahmin ettiği gibi Yüzüklerin Efendisi ile Tolkien zirvede. Dünya ikiye ayrılır derler; Yüzüklerin Efendisi’ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar. Gerçi 2001 yılından sonra Yüzüklerin Efendisi’ni izlemiş olanlar ve izleyecek olanlar denebilir mi? Filmi çıktığından beri kitabı okuyanların sayısı azalmıştır muhtemelen. 1954 yılında ilk baskısı olan kitap 160 milyondan fazla satmıştır.

Kaynak: www.bundlehaber.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*