Anasayfa / Genel / Sakarya gezilecek yerler: Marmara’nın yeşil şehri Sakarya’nın gezilecek yerleri…

Sakarya gezilecek yerler: Marmara’nın yeşil şehri Sakarya’nın gezilecek yerleri…

Türkiye’nin kuzey-batısındaki Karadeniz kıyılarında yer alan Sakarya, her tonda renkli zengin doğası ile çeşitli aktivitelerin keyfini çıkarabileğiniz alternatif tatil seçenekleri arayanlar için birçok alternatif sunuyor. Şimdi Sakarya’nın gezilecek tarihi ve turistik yerlerini birlikte keşfedelim…

Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine tarihlenen askeri yollar ve uzak doğudan Avrupa’ya bağlanan tarihi İpek Yolu, Sakarya’dan geçiyor. Bu dönemlerin en belirgin tarihsel izlerini hala görebilmek mümkün. Tarihi köprüleri, kemerleri ve nefes kesici manzaraları ile Sakarya’nın gezilecek tarihi ve turistik yerlerini sizler için derledik…

Sakarya en eski çağlardan beri çeşitli kavimlerin gelip geçtiği göç yolları üzerinde bulunmaktadır. Ancak tarih öncesi dönem hakkında bilgi bulunmamaktadır. Ancak, Kaynarca İlçesinde bulunan çakmak taşı yongalar ile Kocaali ilçesinden ele geçen taş el baltası, elle şekillendirilmiş pişmiş toprak maşrapa bölgede Neolitik ve Kalkolitik dönem insanının yaşadığına işaret etmektedir.

Adını mitolojide Frig Kökenli bir ırmak tanrısı olan Saggarios’dan alan Sakarya Irmağı, şehre bugünkü adını vermiştir. Şimdi Sakarya’daki önemli tarihi, turistik ve de doğal güzellikler içerisindeki bazı gezilecek yerleri tanıyalım…

SAKARYA’NIN GEZİLECEK YERLERİ

ACARLAR LONGOZU

Acarlar Gölü Longoz Ormanı 1.derece doğal sit alanıdır. Koruma bölgesi içinde bulunan Acarlar Longoz, yaz aylarında kurumakt, kışın ise su birikintisi ile oluşmaktadır. Longozun yüzölçümü 1.562 hektar olup, derinliği 1,5 metreye kadar çıkmaktadır. Longozun çevresi bütünüyle dişbudak ormanlarıyla çevrilidir ve bu ağaçlar yer yer gölün bataklık kesimlerine sokulmaktadır. Buralarda sülün, çulluk ve yaban ördeği gibi hayvanlar yaşamakta ve tatlı su balığı avcılığı yapılmaktadır. Acarlar Longozu dünyada 2. sırada yer almaktadır. 2.300 civarında bitki türü bulunmaktadır.

Acarlar Longozu

Acarlar Longozu

DOĞANÇAY ŞELALESİ

Doğançay Şelalesi deniz seviyesinden 600 metre yüksekliktedir. Yol, yürüyüş, traking parkuru olarak da kullanılmaktadır. Görülecek yerler listesinde ilk sıralardadır. Bozulmamış doğasıyla görsel bir şölen sunmaktadır.

HARMANTEPE KALESİ

Adapazarı Harmantepe Köyü’nün kuzeyinde kalan Harmantepe Kalesi küçük doğal bir tepecik üzerine kurulmuştur. Kaleye ulaşabilmek için Küçük Söğütlü’den Akçakamış köyüne giden yoldan sol tarafa ayrılan tarla yoluna sapmak gerekir. Harmantepe Kalesi, Bizans’ın doğu sınırını korumak amacıyla 12. veya 13. yüzyılda yapılmış, Sakarya Nehrinin batı yakası boyunca birbirini gören ileri karakol ve gözetleme kuleleri niteliği taşıyan savunma yapılarından biridir. Elips şeklinde yuvarlık planlı olan kale yöresel taşlarla yapılmıştır. Sur duvarlarının kalınlığı 2 metre yüksekliği 8-10 metre arasında değişmektedir. Ortalama 5 x 5 metre ebatlarında 6 adet burç bulunmaktadır. Kalenin ana giriş kapısı güneyde olmak üzere farklı yönlerde ve değişik ebatlarda 5 adet yuvarlak kemerli girişi vardır. Kapıların kemer kısımları burç ve sur duvarlarının bazı kısımları doğal tahribat sonucu yıkılmış olmakla beraber önemli bir bölümü korunmuş olan kale plan verebilecek durumdadır.

HARKKÖY KANYONU

Taraklı, doğa turizmi açısından, eşine az rastlanır yörelerden biridir. Yüzölçümünün % 60’ı ormanlarla kaplı olan ilçe, coğrafi yapısıyla, bitki örtüsüyle, tabiat harikası mesire yerleri olan, Tuzla köyünden başlayan Hark kanyonu ve Mağarası, Karagöl Yaylası, Güngörmez Şelalesi, Kemer Köprüsü, Acısu, Hıdırlık Tepesi, Gürleyik Suyu, Belengermesi, Hamza Pınarı, Çile Pınarı, Ak Çeşme ve Çoban Çeşmesiyle görülmeye değer gerçekten şirin bir Anadolu parçasıdır. Mağara içerisinde kanyon girişine 40 metre uzaklıkta, 15 metrelik yeryüzü harikası şelale vardır. Mağara içerisindeki manzara görülmemiş güzellikte doğa harikasıdır.

JUSTİNİANUS KÖPRÜSÜ

Erken Bizans döneminin Anadoludaki en görkemli anıtsal yapılarındandır. Bizans İmparatoru Justinianus (527-565) tarafından M.S. 558-560 yıllarında yaptırılan günümüze sağlam olarak gelebilmiş olan bu taş köprü, 365 metre (apsisli yapıdan zafer takına kadar olan bölüm 384,30 metre) uzunluğunda, 9,85 metre genişliğinde olup, ortada yer alan dairesel 7 kemer, 2 batı, 3 doğu yönünde yer alan uçlara gittikçe küçülen tali kemerler dâhil toplam 12 kemerlidir. Serdivan ilçesi, Beşköprü mevkiinde, D-100 (E-5) karayolunun 250 metre kuzeyinde, Sapanca Gölü’nün sularını Sakarya Nehrine boşaltan Çark Deresi (Melas) üzerinde yer alan köprünün batı ucunda tak izi, doğu ucunda apsisli yapı ve köprü ile ilgili tonozlu yapı kalıntıları bulunmaktadır. Karayolları Genel Müdürlüğünce 1995 yılında onarılmıştır.

ALİ FUAT PAŞA KUVA-İ MİLLİYE MÜZESİ

1956 yılında tek katlı olarak inşa edilen yapı, uzun süre belediye binası olarak kullanılmıştır. 1983 yılında ikinci kat ilave edilen bina, Sakarya Valiliğinin sağladığı imkânlarla onarılarak özel müze haline dönüştürülmüş ve 30 Ekim 1989 tarihinde ziyarete açılmıştır.

RAHİME SULTAN CAMİİ

1892 yılında Abdülmecit’in dördüncü karısı Peruste Rahime Sultan tarafından yaptırılan Sapanca Uzunkum’da, Uzunkum Köyü İlköğretim Okulu’nun hemen arkasında yer almaktadır. Yığma taş, tuğla mimari usulü yapılan binanın ön cephesinde kemerli pencereleri bulunmaktadır. 17 Ağustos depreminde zarar görmüş minaresi yıkılmış ve daha sonra yeniden yapılmıştır. Rahime Sultan Camii kubbelidir ve içi oymalarla süslü olup, günümüzde özgün yapısını koruyan sayılı camiilerdendir. Camii 1967 depreminden sonra onarım görmüştür. Ön cephede, orta pencerenin üzerinde Sultan Abdülmecit’in tuğrası bulunmaktadır. Camiinin minberi o dönemden kalma, orijinaldir. İçinde yer alan ön cephede yer karolarının orijinalliği de göze çarpmaktadır. Ayrıca avize ve balkonu da orijinaldir.

SAKARYA MÜZESİ

Sakarya İli, Merkez İlçesi, Semerciler Mahallesi, Milli Egemenlik Caddesi, İstasyon karşısında yer alan Müze binası, bahçesi ile birlikte 1290 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Sakarya Müzesi ilk defa 12 Ocak 1989 tarihinde, İl Kültür Müdürlüğü bünyesinde büro hizmetlerine başlamış, 07 Mart 1989 tarihinde şimdiki yerine taşınmıştır. 21 Haziran 1993 tarihinde halkın ziyaretine açılmıştır. 17 Ağustos 1999 tarihindeki depremde vitrinlerde ve eserlerde meydana gelen hasar nedeniyle ziyarete kapatılmıştır. Deprem sonrasında yapılan çalışmalar sonucu, 28 Haziran 2003 tarihinde yeniden ziyarete açılmıştır. Müzenin bahçesinde, Sakarya İli sınırları içinde bulunan Roma ve Bizans dönemlerine ait mimari parçalar, mezar taşları, sunaklar, yazıtlı taşlar, ostotek, pişmiş toprak erzak küpü ve sütun kaideleri sergilenmektedir. Müzenin sergi salonunda tarih öncesi çağlar, Roma ve Bizans Dönemine ait bir grup arkeolojik eser ile Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemine ait etnografik eserler sergilenmektedir. Etnografik eserler arasında Ulu önder Atatürk’ün kullandığı eşyalar ile Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait ateşli ve kesici silahlar, bakır kaplar, mühürler ve el işlemeleri teşhir edilmektedir. Sikke vitrininde, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemlerine ait sikkeler bulunmaktadır.

SAKARYA’NIN DİĞER GEZİLECEK YERLERİ

Yenikent Park
Deprem ve Kültür Müzesi
Acelle Yaylası
Belengerme Yaylası
Beyaz Kum Zambağı
Ağa Camii
Bosna Şehitliği
Çadır Gölü Orman Yeri
Çark Değirmen
Çark Mesire
Taraklı Çınar Ağacı
Çiğdem Yaylası
Davlumbaz Yaylası
Dikmen Yaylası
Gölpark
Güzlek Yaylası
Hacı Atıf Hanı
Harkköy Kanyonu
Harkköy Şelalesi
Hasan Fehmi Paşa Camii
Hasan Fakı Göleti
Hendek Bayraktepe
Hıdır Dede Türbesi
Hıdırlık Mesire Alanı
II. Beyazıd Köprüsü
İl Ormanı Mesire Alanı
İnönü Yaylası
Karaca Ahmet Sultan Türbesi
Karagöl Yaylası
Karakamış Türbesi
Karıncalı Dede Türbesi
Kentpark
Keremali Türbesi
Kırca Yaylası
Kirpiyan Yaylası
Kuloğlu Yaylası
Kurtköy Baraj Gölü
Küçük Boğaz Gölü
Maden Dere
Mecidiye Şelalesi
Orhan Camii
Ormanpark
Paşalar Kalesi
Poyrazlar Gölü
Reisler Okçular Gölü
Rüstempaşa Camii
Sabancı Baba Türbesi
Sakar Dede Türbesi
Sakarbaba Türbesi
Sakarya Köprüsü
Sakarya Şehitliği
Saklıgöl
Sarıgöl Mesire Alanı
Selman Dede Mesire Alanı
Selman Dede Türbesi
Seyyid Karaman Türbesi
Sinan Bey Zaviyesi Elvanbey İmareti
Soğucak Şelalesi
Soğucak Yaylası
Sultanpınar Yaylası
Sulucaova Yaylası
Şeyh İzzettin İsmail Türbesi
Şeyh Müslihiddin Camii
Taşkısığı Gölü
Turnalı Yaylası
U20 Batık Denizaltı
Uzun Çarşı
Vecihi Kapısı
Yanık Yaylası
Yenimahalle
Yunus Paşa Camii
Macerapark
Kuzuluk Orman İçi Dinl. Yeri
Küçük Akgöl
Seyifler Kalesi

Kaynak: www.sözcü.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*